تفاوت کوچینگ تحصیلی و مشاوره

تفاوت کوچینگ تحصیلی و مشاوره

در نظر داشته باشید که کوچ تحصیلی و مشاور تحصیلی با هم تفاوت دارند. مشاوره تحصیلی بر روی برنامه‌ریزی درسی تمرکز دارد، در حالی که کوچینگ تحصیلی مباحث گسترده‌تری را در برمی‌گیرد؛ استراتژی‌های یادگیری، مهارت‌های مدیریت زندگی و گرفتن نمرات عالی در آزمون‌های مختلف .

اگر می‌خواهید به شکلی کاملاً اختصاصی و منحصر به فرد برای تحصیلاتتان برنامه‌ریزی کنید و در مسیر درستی حرکت کنید، کار کردن با یک کوچ تحصیلی بهترین گزینه برای شما است .

مشاور تحصیلی مانند یک استاد یا مرشد و در یک زمینه خاص راهنمای شما بوده و به شما راهکار می‌دهد. استاد در جایگاه الگوی فرد قرار می‌گیرد در حالی که کوچ متخصص در فرآیند کوچینگ است .

یاد گرفتن از طریق مشاوره به این صورت است که استاد همه چیز را می‌داند و مراحل را گام به گام پیش می‌برد و دانش‌پذیر هر سؤالی بپرسد او پاسخ می‌دهد. اما کوچینگ معتقد است که با پرسیدن سوالات قدرتمند از دانش‌پذیر (مراجع) می‌توان پاسخ را از خود فرد بیرون کشید .

تفاوت کوچینگ تحصیلی و تدریس خصوصی

اهداف و روند کوچینگ تحصیلی خیلی فراتر و عمیق‌تر از آن است که به دانش‌آموزان بگوید چه کار کنند تا درس‌هایشان را بهتر یاد بگیرند و بازدهی و راندمانشان بیشتر شود. کوچینگ تحصیلی به آن‌ها کمک می‌کند تا از پس بحران‌های بزرگ‌تر زندگی برآیند .

کوچینگ به آن‌ها کمک می‌کند تا چالش‌های تحصیلی خود را همچون سکوی پرتابی ببینند که آن‌ها را برای موفقیت در تحصیل و فراتر از آن آماده می‌کنند.

در جلسات کوچینگ تحصیلی قرار نیست کوچ ؛

 *به دانش‌آموز درس دهد.      

* تکالیف‌ درسی را تصحیح کند.

 *کمک کند تا دانش‌آموز تکالیف مدرسه‌اش را انجام دهد. 

 *برای مشکلات تحصیلی دانش‌آموزان یک راهکار فوری ارائه دهد تا اوضاع موقتاً بهتر شود.

اگر دانش‌آموزان می‌خواهند از جلسات کوچینگ بیشترین بهره را ببرند، باید سروقت و منظم در این جلسات شرکت کنند. به علاوه باید تمامی فعالیت‌هایی را انجام دهند که طی جلسه با کوچ بر سر آن‌ها توافق کردند.

کوچ تحصیلی قرار نیست به دانش‌آموز درس دهد، بلکه او بیشتر شبیه به یک کوچ ورزشی عمل می‌کند و به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در امور تحصیلی و زندگی خود به موفقیت برسند .

در واقع به آن‌ها کمک می‌کند تا برای یادگیری بهتر دروس و انجام فعالیت‌های تحصیلی‌شان رویکرد سازمان یافته و منظم‌تری را در پیش بگیرند و در همین راستا به آن‌ها انگیزه می‌دهد. کوچ تحصیلی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا بهتر و راحت‌تر تمرکز کنند و در آزمون‌ها، عملکرد بهتری داشته باشند .

کوچینگ تحصیلی؛

می‌تواند برای کسانی مفید باشد که مهارت‌های خوبی دارند اما بی‌انگیزه هستند یا نمی‌دانند چگونه مهارت‌هایشان را به کار گیرند.

برای کسانی مفید است که نظم ندارند و نمی‌توانند امور مختلف را سازماندهی کنند.

برای دانش آموزانی مناسب است که می‌خواهند عادت‌ها و شیوه‌های خوب مطالعه کردن و درس خواندن را فرا بگیرند.

به دانش آموزان کمک می‌کند تا کارهایشان را اولویت بندی کنند، به موقع تکالیف خود را انجام دهند و خود را برای کنکور یا هر آزمون دیگری آماده کنند.

نتیجه‌گیری

کوچینگ تحصیلی فرآیند متفاوتی را نسبت به روش‌های مدرس‌ کمک آموزشی و مشاور در پیش می‌گیرد و تمرکز آن بر اهداف مهم‌تر و بلند مدت است تا صرفاً قبولی در یک امتحان و موفقیت‌های تحصیلی موقت .

برخی از کوچ‌های تحصیلی می‌توانند یک برنامه کوچینگی اختصاصی برای آماده‌سازی دانش‌آموزان و موفقیت آنها در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت ارائه دهند.

 این برنامه‌ها معمولاً بین 3 تا 6 ماه طول می‌کشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *