دوره کوچینگ 6 ماهه

این دوره از هفته اول مهرماه 99 آغاز شده و تا پایان اسفندماه ادامه خواهد داشت

با کمک یک کوچ یا مربی تحصیلی می‌توانید مهارت‌های مدیریت زمان را فرا بگیرید، برای خود اهدافی مشخص کنید، هوشمندانه‌تر مطالعه کنید و برای آزمون‌ها کاملاً آماده باشید .

كوچینگ تحصیلی چیست و چه تفاوت‌هایی با مشاوره تحصیلی دارد؟

کوچینگ تحصیلی چیست؟

کوچینگ تحصیلی (Study Coaching) شاخهٔ جدیدی از کوچینگ است که مورد استقبال محصلین، دانشجویان و دانشپذیران قرار گرفته است .
تا حالا برایتان پیش آمده که چند ساعت مطالعه کنید و بعد حس کنید چیزی از محتوای کتاب نفهمیده‌اید؟ برای رسیدن به اهدافتان به یک برنامه نیاز دارید؟ همیشه با خودتان می‌گویید، چرا آنقدر وقت کم می‌آورم؟

کوچینگ تحصیلی یک مکالمه اختصاصی و دو نفره میان کوچ تحصیلی و دانش‌آموز یا دانشجویی است که می‌خواهد مهارت‌ها و عملکرد خود را بهبود بخشد و هدف آن دستیابی مراجع به اهداف تحصیلی است. در این فرایند مراجع از طریق گفت‌وگو با کوچ به سطح بالاتری از خودآگاهی می‌رسد، هدفش را روشن می‌سازد و گام‌های عملی برای رسیدن به هدفش برمی‌دارد .

بهترین زمان

برای شرکت در  جلسات کوچینگ تحصیلی

اوایل ترم برای بررسی و مرور درس‌های سال تحصیلی جدید و برنامه‌ریزی برای آن
اواسط ترم که خوب در کلاس جا افتاده‌اید و می‌دانید در طول ترم قرار است
چه کارهایی انجام دهید و چه آزمون‌ها و برنامه‌هایی در پیش دارید.
اواخر ترم برای بالا بردن تمرکزتان و انجام کارهای باقیمانده
یا هر زمانی که حس می‌کنید عملکردتان خوب نیست؛ حس می‌کنید فشار تحصیلی خارج از حد توان شما است . می‌خواهید گزینه‌های تحصیلی را پیدا یا بررسی کنید .

و یا زمانی که بخواهید مهارت‌های زندگی و قابلیت‌های یادگیری خود را تقویت کنید، به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در یک جلسه کوچینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

شما به اتفاق کوچ بر روی مباحث مورد نظرتان کار می‌کنید. کوچ با استفاده از مهارت پرسشگری قدرتمند به شما کمک می‌کند تا خودتان بهترین استراتژی‌ها و منابعی را پیدا کنید که به واسطه آن‌ها به اهدافتان می‌رسید.

تفاوت کوچینگ تحصیلی و مشاوره
در نظر داشته باشید که کوچ تحصیلی و مشاور تحصیلی با هم تفاوت دارند.

مشاوره تحصیلی بر روی برنامه‌ریزی درسی تمرکز دارد، در حالی که کوچینگ تحصیلی مباحث گسترده‌تری را در برمی‌گیرد؛ استراتژی‌های یادگیری، مهارت‌های مدیریت زندگی و گرفتن نمرات عالی در آزمون‌های مختلف .

یاد گرفتن از طریق مشاوره به این صورت است که استاد همه چیز را می‌داند و مراحل را گام به گام پیش می‌برد و دانش‌پذیر هر سؤالی بپرسد او پاسخ می‌دهد. اما کوچینگ معتقد است که با پرسیدن سوالات قدرتمند از دانش‌پذیر (مراجع) می‌توان پاسخ را از خود فرد بیرون کشید.

اگر می‌خواهید به شکلی کاملاً اختصاصی و منحصر به فرد
برای تحصیلاتتان برنامه‌ریزی کنید و در مسیر درستی حرکت کنید، کار کردن با یک کوچ تحصیلی بهترین گزینه برای شما است .

اهداف و روند کوچینگ تحصیلی خیلی فراتر و عمیق‌تر از آن است که به دانش‌آموزان بگوید چه کار کنند تا درس‌هایشان را بهتر یاد بگیرند و بازدهی و راندمانشان بیشتر شود. کوچینگ تحصیلی به آن‌ها کمک می‌کند تا از پس بحران‌های بزرگ‌تر زندگی برآیند .

کوچینگ به آن‌ها کمک می‌کند تا چالش‌های تحصیلی خود را همچون سکوی پرتابی ببینند که آن‌ها را برای موفقیت در تحصیل و فراتر از آن آماده می‌کنند . کوچ تحصیلی قرار نیست به دانش‌آموز درس دهد، بلکه او بیشتر شبیه به یک کوچ ورزشی عمل می‌کند و به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در امور تحصیلی و زندگی خود به موفقیت برسند.

در واقع به آن‌ها کمک می‌کند تا برای یادگیری بهتر دروس و انجام فعالیت‌های تحصیلی‌شان رویکرد سازمان یافته و منظم‌تری را در پیش بگیرند و در همین راستا به آن‌ها انگیزه می‌دهد. کوچ تحصیلی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا بهتر و راحت‌تر تمرکز کنند و در آزمون‌ها، عملکرد بهتری داشته باشند .

کوچینگ تحصیلی؛ به دانش آموزان کمک می‌کند تا کارهایشان را اولویت بندی کنند، به موقع تکالیف خود را انجام دهند و خود را برای کنکور یا هر آزمون دیگری آماده کنند . کوچینگ تحصیلي براي چه افرادي مفيد است: می‌تواند برای کسانی مفید باشد که مهارت‌های خوبی دارند اما بی‌انگیزه هستند یا نمی‌دانند چگونه مهارت‌هایشان را به کار گیرند .

 

کوچینگ تحصیلی برای کسانی مفید است که نظم ندارند و نمی‌توانند امور مختلف را سازماندهی کنند . برای دانش آموزانی مناسب است که می‌خواهند عادت‌ها و شیوه‌های خوب مطالعه کردن و درس خواندن را فرا بگیرند . به دانش آموزان کمک می‌کند تا کارهایشان را اولویت بندی کنند، به موقع تکالیف خود را انجام دهند و خود را برای کنکور یا هر آزمون دیگری آماده کنند .