درباره کوچینگ مدیران و رویکرد مدیران در سال ۲۰۲۰ چه می‌دانید؟

درباره کوچینگ مدیران و رویکرد مدیران در سال ۲۰۲۰ چه می‌دانید؟

اگر بخواهیم به زبـان سـاده کار یک کـوچ با تخصص مـدیران را تعریف کنیم، می‌تـوان گفت که کـار یک کوچ مدیران، کمک به مدیران سازمان‌ها و کسب‌وکارها، برای ایجاد تغییرات مؤثر و بلندمدت درزمینهٔ رفتارهای فردی، مدیریتی و رهبری است که خروجی این فرآیند، بهبود عملكرد مدیر درزمینه‌های مختلف و به دنبال آن سازمان است.

مدیران امروز، تمایل بسیاری به تغییر شیوه‌های مدیریت سنتی و اقتدارگرا و ارتقـا مهارتهای رهبری دارند.

یادگیری مهارت‌ های کوچینگ مـدیران سـازمان را قادر می‌سازد که در انجام امورات توانمندتـر گشته و نه‌تنها به کارمندان خود کمک نمایند به اهداف خود دست یابند، بلکه با تقویت مهارت­هایی همچون گوش شنوا، قدرت سؤال کردن، بازخورد دادن، تشویق و تبریک و … قادر شوند یک رابطه قوی و حمایتی با کارکنانشان برقرار سازند .

ظرفیتهای بالقوه آنها را شناخته و مسئولیت‌پذیری را در آنها افزایش دهند؛ و بدین‌وسیله کارمندان بتوانند . شایستگی‌های خود را توسعه دهند. در این صورت است که کارکنان شادتر و با بهره‌وری بیشتری خواهید داشت که از زمانشان بهتر استفاده می کنند و وقت مرده کمتری دارند .

تمرکز در کوچینگ مدیران، بر نیازهای مدیر و نیازهای سازمان است و نه به‌تنهایی بر نیازهای مدیر؛ چـراکه این نیاز می‌تواند کاملاً نیاز شخصی او باشد. در کوچینگ مدیران، اهداف و نیازهای مطرح‌شده در جلسات از طرف مدیر، باید همواره با اهداف استراتژیک سازمان مرتبط و همسو باشد .

اگر شما مدیـری هستید که به دنبال استخدام یک کوچ برای بهبود عملکرد خود و کسب‌وکارتـان هستید، به هفت ویژگی مهم زیر در هنگام انتخاب کوچ خود، دقت کنید :

اعتمـادبـه‌نفس: یک کوچ مدیـران مؤثر باید مستقل، هدفمند و در ایجـاد ارتباطات مؤثر با مدیران، توانمند باشد؛ همچنین دانش علم کوچینگ را همراه با تجارب حرفه‌ای، دارا باشد.

مثبت اندیشی: کوچ مدیران باید شخصی خوش‌بین و دارای روحیه شاد و اندکی بذله‌گو باشد؛ همچنین قدرت تخیل قوی و توانا در ایجاد امید در مراجع خود باشد .

هـدف‌گـرا: انسانی هدفمند بوده و در دستیابی به اهداف و در مقابله با چالش‌ها استوار باشد .

قدرتمند در تعیین مرزهای خود: کوچ باید توانایی معرفی کامل خود را همراه با تعیین مرزها و محدودیت‌های شخصی خود داشته باشد؛ درعین‌حال که مـرزهای خود را حفظ و از آن‌ها دفـاع می‌کند، به مـرزهای دیگران نیز احترام قائل باشد .

مهارت‌هـای بین فـردی حـرفـه‌ای: همدلی با مـراجعین و تـوجه به احساسات و نگرانی‌های آن‌ها، از طـریق گوش دادن مؤثر و پرسیدن سؤالات قدرتمند .

روشن‌فکر و انعطاف‌پـذیر: دارای قدرت درک بالا و پذیـرای دیدگاه‌های مختلف افراد باشد و قدرت تـوجه تمـرکـز به مسائل و نگرانی‌های مهم مراجع را، داشته باشد؛

حفظ اصـالت: محرمانگی، پایبندی به اصول اخلاقی، صداقت و اعتماد را در جلسات رعایت نماید .

مـزایـای کوچینگ مـدیـران بـرای مـدیـران سـازمـان‌ها

  1. مشخص کردن نقاط قوت مدیران و مشخص شدن نقاط قابل‌بهبود
  2. بالا بردن سطح نقاط قوت و بهبود عملکرد
  3. ایجاد استراتژی اجرایی همراه با برنامه عملی و ایجاد تعهد و مسئولیت‌پذیری برای کمک به حفظ روند
  4. اتخاذ و یا تقویت مهارت‌های ضروری مدیریت
  5. تغییرات رفتاری مثبت و پایدار
  6. یادگیری مهارت‌های کوچینگ به‌عنوان مدیر
  7. برنامه‌ریزی و توسعه حرفه‌ای مدیر

ایجاد توازن بیشتر میان کار و زندگی

گـرفتن پشتیبانی و بـازخـورد مداوم و منظم از طریق کوچینگ مـدیران که رشد حـرفه‌ای را قطعی می‌کند .همان‌طور که می‌دانید اطلاعـات مفیدی در مورد مـدیریت کسب‌ و کـار را می‌توان از اینترنت هم‌کسب کرد امـا ایـن اطلاعات و توصیه‌ها بر اساس بازار و سازمان شما نوشته‌نشده و در عمل هم چندان مفید نیست. در مقابل، کوچینگ با تجربه و ابزارهای مهارتی، کسب‌وکار و بـازار شما را می‌سنجد، جایگاه فعلی مجموعه و اعضـای تیم را بررسی می‌کند و متناسب با نیازتـان نقشه راه را تـرسیم می‌کند و البته در این مسیـر شمـا را همراهی خواهد کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *