بیزینس کوچینگ در کسب‌وکارهای ایرانی

بیزینس کوچینگ در کسب‌وکارهای ایرانی

بیزینس کوچینگ یک رابطه خلاقانه میان کوچ و مراجع و یا اعضای تیم است که تمام تمرکز آن روی هماهنگ شدن اهداف و ارزش‌هـای فردی و سازمانی می‌باشد که از این طریق می‌توان ارتقـاء و بهبود عملکـرد افراد را رقم زد و به اهداف جامه عمل پوشاند .

بیزینس کوچ می‌تواند به فرد یا تیم‌ها کمک کند تا به اهداف خود دست یابند. هدف کوچینگ کسب و کار دستیابی به نتایج قابل ارزیابی است که در همان ابتدای یک برنامه کوچینگ تعریف می‌شوند .

فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، کوچینگ را یک همکاری و شراکت بین کوچ و مراجع، در یک فرایند مبتنی بر فکر و خلاقیت تعریف می‌کند که در آن مراجع از حداکثر پتانسیل شخصی و حرفه‌ای خود استفاده می‌کند .

ارزش‌افـزوده‌ای که یک کـوچ کسب‌وکار (بیـزینس کوچ) در شرکت یا سازمان شما ایجاد می‌کند بر هیچ‌کس پوشیده نیست. کوچ کسی نیست که دانش و تجربه آکادمیک خود را در اختیار شما بگذارد تا آموزش ببینید و توصیـه‌های وی را انجام دهید. کوچینگ کسب‌وکـار در عین دارا بودن دانش و تجـربه فنی امـا ابتدا شـرایط فرد یا سازمان را ارزیابـی می‌کند و مسیر مختص شما که بهترین مسیـر برای رسیدن به اهدافتان است را ترسیم می‌کند و شما را تا مقصد همراهی می‌کند. مدل ارتباط افراد یک سازمان با یکدیگر و همچنین رویارویی با چالش‌ها را تغییر می‌دهد و به شما یاد می‌دهد در مواجهه با آن‌ها چطور بیاندیشید و پاسخی برای آن بیابید .

مدیر در نقش کوچ موضوع داغ این روزهای مدیران کسب و کار است و مدیران با فراگیری مهارت های کوچینگ و رهبری می توانند موجب توسعه کسب و کار خود به شیوه کوچینگ شده و تغییرات بزرگی را ایجاد کنند .

یک بیزینس کوچ به‌طور متفاوتی شما را راهنمایی می‌کند. او با پرسش سؤالاتی در سطوح بالاتر، شمارا به جواب‌هایی بهتر از خودتان می‌رساند !

برخی از کارهای بیزینس کوچ در سازمان

  • کمک به صاحب کسب‌وکار برای مشخص کردن اهداف قابل ارزیابی
  • صاحب کسب‌وکار در طراحی یک برنامه استراتژیک برای رسیدن به اهداف یاری می‌کند
  • حمایت و پشتیبانی صاحبان کسب‌وکار برای عبور از موانع موجود بر سر راه رسیدن به اهداف

ابزارهای اصلی کوچینگ عبارت‌اند از:

کوچینگ یک روش خوش ساختار برای مطرح کردن پرسش‌هایی که درنهایت مراجع را به‌سوی یک راهکار رهنمون می‌سازد. تکنیک‌های کوچینگی اغلب برای انگیزه دادن و گسترده کردن چشم‌اندازهای مربوط به یک پروژه یا منصب شغلی کاربرد دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *